-mury grube.. Styl gotycki - okres powstawania: od XII w.. Odpowiedz przez Guest.. - materiał: kamień i cegła6.. Budowane były z kamienia, w naszym kraju dominowała cegła.. budowle z zasady są obronne.2.. Charakteryzuje się ciężką bryłą o potężnych murach i małych oknach.. Styl gotycki:Ogólne cechy charakteryzujące architekturę romańską Podstawowymi cechami wyróżniającymi architekturę romańską od stylów wcześniejszych i późniejszych to addycyjność brył i separatyzm wnętrz.To jeden z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.. * okna, portale i inne elementy zakończone ostrymi łukami (łuk łamany), * wysokie, smukłe okna zdobione witrażami, * rozwój architektury świeckiej np.: ratusze, sukiennice, kamienice, mury miejskie, baszty, zamki, młyny, spichrze, uniwersytety, barbakany (budowle na planie koła ze strzelnicami, służyły do obrony).Główne cechy kultury romańskiej: Styl romański został nazwany od łacińskiego przymiotnika "romanus" - czyli "rzymski".. Kolegiata w Tumie powstała w XII wieku w pobliżu średniowiecznego grodu.. Podstawowym budulcem był kamień wapienny, piaskowiec lub granit.Cechy stylu romańskiego: grube mury.. Sztuka romańska miała charakter sakralny - kościoły powstawały na planie krzyża łacińskiego, prezbiterium zamykano półkolistą absydą.Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o wymień główne cechy architektury romańskiej:) aleks2869 aleks2869 14.02.2012Wymień główne cechy architektury romańskiej ..
Jej cechy i rozwój.
(w Polsce od XIII/XIV w.). W architekturze średniowiecznej (romańskiej i gotyckiej) półokrągłe lub ostrołukowe pole, umieszczone w górnej części portalu ponad nadprożem, wypełnione .Charakterystyczne przykłady architektury romańskiej: kolegiata w Tumie k. Łęczycy, kościół w Inowłodzu, kościół św. Andrzeja w Krakowie, krypta św. Leonarda na Wawelu; brązowe drzwi katedr w Płocku i Gnieźnie.. katedra św. ap.. -sylwetka zwarta.. Głównymi budowlami były kościoły, klasztory i kaplice.. Gotyk katedralny we Francji i Wielkiej Brytanii - porównanieArchitektura romańska rozwijała się od X do XIII wieku w nowo powstających krajach Europy.Termin "romańska" został wprowadzony dopiero w XIX wieku, najpierw w filologii dla określenia grupy języków wywodzących się z łaciny, później dla sztuki i architektury powstałej po ponownym zainteresowaniu się sztuką starożytnego Rzymu.Okres trwania architektury romańskiej jest .XIV w. Kościelniki Średnie - mury romańskiego kościoła z XIII w. Legnica : Zamek Piastowski , mury do 12 m z 1 poł. XIII w., relikty kaplicy zamkowej.. Wyjaśnij konstrukcję typowej katedry gotyckiej we Francji.. mało zdobień, w kościołach jedynie rzeźby bądź płaskorzeźby.. Obejmuje wszystkie prace architektoniczne stworzone od 900 roku.. -dekoracja skromna.. Cechy stylu romańskiego..
Główne regiony architektury romańskiej w Europie i ich specyfika.
Styl romański charakteryzuje obronnym charakterem budowli i masywnością.Gotyckie kościoły i katedry do budynki wysokie, strzeliste, smukłe.. Odpowiedz przez Guest.. -łuki półokrągłe.. Małe okna niestrzeliste wielki mur niska budowla słuzyla czsem do celów obronnych.. Sklepienie wykonuje się z klińców kamiennych lub ceglanych, a także sposobem monolitycznym z betonu lub żelbetu.. Znacznie mniej było budynków świeckich, mimo tego do naszych czasów przetrwały zamki i nieliczne domy.. Piotra i Pawła , pierwotnie 1208 , 1333 - 1380.. Czytaj więcej: Kolegiata w Tumie - zainspirowała Pana SamochodzikaGŁÓWNE CECHY: Styl romański ma cechy formalne o charaketrze ponadregionalnym, oraz takie, które zmieniają się w zalezności od regionu i tradycji miejscowej.. To tu działało pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów.. Według legendy, w budowie kościoła przeszkadzał sam diabeł Boruta.. Z drugiej strony, architektura neoklasyczna znana jest przede wszystkim z powrotu do porządku i racjonalności po nowym baroku i dekoracyjnej lekkości rokoka.Architektura imperium rzymskiego - charakterystyczne typy budowli .. Oceń odpowiedź .. W architekturze styl romański to przede wszystkim budowle sakralne, takie jak klasztory, kościoły i baptysteria oraz świeckie, jak warownie i zamki..
Najważniejsze dzieła architektury romańskiej w Polsce - argumentacja wyboru.
9.The architektura neoklasyczna Był to styl architektoniczny powstały w XVIII i na początku XIX wieku.Ten typ architektury, w najczystszej formie, charakteryzował się renesansem architektury klasycznej lub grecko-rzymskiej.. Opisz typowy zamek średniowieczny, podaj trzy przykłady.. Taki układ miał chronić przed najazdem wroga, charakter obronny zaś dotyczył zarówno budowli sakralnych, jak i świeckich.Styl romański: -budulec:kostka kamienna.. -sklepienie beczkowe.. C. aż do pierwszego wieku obecnej ery.Architektura, która reprezentuje styl romański wzoruje się architekturze Rzymu i Bizancjum.. Architektura zakonu cystersów w Europie i Polsce.. Sztuka romańska miała charakter sakralny - kościoły powstawały na planie krzyża łacińskiego, prezbiterium zamykano półkolistą absydą.- podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, - system halowy i bazylikowy, - strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli, - system konstrukcji budowli - szkieletowy, oparty na przyporach, - zastosowanie filarów i żeber wewnątrz budowli, - cegła podstawowym materiałem budowlanym, - wewnątrz budowli sklepienia krzyżowo - żebrowe, wachlarzowe, siateczkowe, gwieździste, kryształowe i palmowe, - okna, portale i inne elementy .W architekturze romańskiej i gotyckiej terminem tym opatruje się półkoliste lub ostrołukowe pole wypełniające przestrzeń między nadprożem a łukiem (archiwoltą) portalu, wypełnione najczęściej płaskorzeźbą..
Przedstaw główne cechy architektury romańskiej, wymień pięć przykładów znanych budowli z terenu Francji i Włoch.
Lubiąż - opactwo cystersów , pobenedyktyński kościół św.Cechy sztuki gotyckiej były następujące: podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, system halowy i bazylikowy, strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli, system konstrukcji budowli -szkieletowy, oparty na przyporach, zastosowanie filarów i żeber wewnątrz budowli, cegła podstawowym .. Cechy sztuki romańskiej były następujące: sztuka miała charakter sakralny, w pierwszym okresie rozwoju stylu romańskiego Kościoły budowano na planie koła (rotundy), a następnie krzyża, budowla miała system nawowy (tzn. nawa główna i dwie nawy boczne), zakończone poprzecznym transeptem oraz prezbiterium, (gdzie przebywał chór) i absydą, skierowaną .Cechy charakterystyczne architektury romańskiej: grube mury, sklepienie kolebkowe (o kształcie walca, ciężkie, masywne) lub krzyżowe (dwie skrzyżowane kolebki, tworzące krzyż), prostota form, mało.Cechy architektury romańskiej: Styl romański został nazwany od łacińskiego przymiotnika "romanus" - czyli "rzymski".. Cechy o charakterze rgionalnym mają charakter czysto romański, a więc jednoznacznie definiują budowlę stylistycznie, tyle tylko, że ich zasięg jest ograniczony.Starożytna architektura grecka obejmuje wszystkie struktury stworzone przez mieszkańców mówiących po grecku, którzy zajmowali terytorium Peloponezu, wysp Morza Egejskiego i niektórych obszarów Anatolii około 2500 lat temu.. CECHY ARCHITEKTURY ROMAŃSKIEJ:-podstawowym budulcem jest kamień,Cechy sztuki gotyckiej były następujące: podstawa budowli była wzniesiona na planie krzyża, system halowy i bazylikowy, strzelistość (podyktowana chęcią wznoszenia się do Boga) i smukłość budowli,.Główne cechy to: 1) Masywne, ale bardzo niskie budowle, często dość długie, 2) Małe okna bez szyb (czasem używano innego materiały, choćby pęcherzy zwierząt), 3) Ciosany kamień był budulcem, 4) Tym stylem budowano głównie: - Budynki mieszkalne, - Ratusze, - Kościoły (które stanowiły zdecydowaną większość budowli stylu romańskiego ), 5) Funkcją stylu romańskiego była funkcja obronna.Konstrukcja i forma architektury romańskiej Architekturę romańską cechowała surowość i masywność formy, monumentalizm.. sklepienie kolebkowe (o kształcie walca, ciężkie, masywne) lub krzyżowe (dwie skrzyżowane kolebki, tworzące krzyż) prostota forma.. -okna niewielkie..