Styl romański i gotycki prezentacja

Pobierz

Cechy architektury romańskiej.. Sztuka romańska rozwinęła się w X-XIII wieku, w Polsce w wieku XIV.. Cechy architektury gotyckiej.. Przykłady budowli świeckich.. Gotyckim.. Malarstwo gotyckie.Styl romański i gotycki.. (w Polsce od XIII/XIV w.). sklepienie kolebkowe (o kształcie walca, ciężkie, masywne) lub krzyżowe (dwie skrzyżowane kolebki, tworzące krzyż) prostota forma.. Według jego zasad wznoszono przede wszystkim kościoły.. ale nie oznacza rzymskiej.- dostrzega różnice pomiędzy stylem romańskim a gotyckim - zna styl romański i gotycki, wymienia ich charakterystyczne cechy, detale architektoniczne, posługuje się odpowiednią terminologią z historii sztuki, - sporządza listę wybranych zabytków sztuki romańskiej i gotyckiej w Polsce i EuropieRomanizm gotyk, styl gotycki, styl romański, style średniowiecza, style w średniowieczu.. budowle z zasady są obronne.. Powstał w obrębie oddziaływania tej kultury, mający związek z kulturą i cywilizacją starożytnego Rzymu Styl Gotycki - styl panujący w sztuce europejskiej od połowy XII do XV wieku, odznaczający się strzelistością kształtów, realizmem w .Styl Romański - będący wytworem starożytnej kultury i cywilizacji rzymskiej .. Cechy architektury romańskiej.. mało zdobień, w kościołach jedynie rzeźby bądź płaskorzeźby.. Styl gotycki - okres powstawania: od XII w.. Termin "romańska" został wprowadzony dopiero w XIX wieku, naprzód w filologii dla określenia grupy językówStyl Romański - będący wytworem starożytnej kultury i cywilizacji rzymskiej..

Styl romański w malarstwie.

Styl romański - od słowa Roma, czyli Rzym (bo powstał na terenach wcześniej opanowanych przez Rzym, tj. dawnego cesarstwa zachodniego.. co budowano stylem romańskim.. Zacznę może od architektury.Sztuka romańska (styl romański, romanizm, romańszczyzna) - styl w sztukach plastycznych XI-XIII wieku, ukształtowany w Europie zachodniej (na zachód od Renu), na terenach zajmowanych obecnie przez dzisiejsze północne Włochy, Francję i zachodnie Niemcy.Wkrótce zasięgiem nowego stylu objęte zostały kolejne tereny Europy i wraz z prowadzonymi wyprawami krzyżowymi przeniknął na .W architekturze średniowiecznej dominowały dwa style - romański i gotycki.. Ramy czasowe średniowiecza.. Szukaj w tej witrynie.. ROMANIZM - w europie XI i XII wieku nastąpił potężny rozwój budownictwa.. Szukaj w tej witrynie.. Nazwa pochodzi z łacińskiej Rzymu - Roma i oznacza jej podporządkowanie rzymskiej władzy kościelnej.. Styl Romański i Styl Gotycki Style Średniowiecza Średniowiecze dzieli się na dwa główne kierunki - Styl Romański, chociaż jego nazwa funkcjonuje dopiero od XIX wieku, na terenie Francji zaczał on już funkcjonować w XI wieku i trwał do wieku XIII.. Przykłady budowli w stylu romańskim.Charakterystyczne przykłady architektury romańskiej: kolegiata w Tumie k. Łęczycy, kościół w Inowłodzu, kościół św. Andrzeja w Krakowie, krypta św. Leonarda na Wawelu; brązowe drzwi katedr w Płocku i Gnieźnie..

Styl romańskiStyl romański i gotycki.

Cechy architektury gotyckiej.. W okresie średniowiecza dominowały dwa różne style: - romański, - gotycki.. Malarstwo gotyckie.Plik Średniowiecze styl romański i gotycki.ppt na koncie użytkownika arecibo • folder 03 Średniowiecze • Data dodania: 19 mar 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Gotyk był kulturą rycerską, stąd powstawały wówczas warowne zamki i pałace, ratusze miejskie i domy mieszkalne a przede wszystkim strzeliste, zdające się sięgać nieba katedry, których wnętrza rozświetlało migotliwe światło ogromnych witraży.. cechy architektury romańskiej.. Stylem, który powszechnie dominował był styl romoański.. sztuka romańska.. geneza nazwy stylu romańskiego.. Swoje początki ma we Francji, Włoszech i Niemczech.W XI w. powstał pierwszy uniwersalny styl w architekturze średniowiecznej.. jaką funkcję spełniały budynki w stylu romańskim..

W cieniu romańskich i gotyckich katedr.

Przykłady budowli świeckich.. Podczas gdy sztuka romańska była ciężka i toporna, gotyk charakteryzował się pewną lekkością bryły, oraz wieloma innowacjami w sztuce.. kiedy rozwijała się architektura romańska.. architektura romańska.. Historia powstania gotyku.. Styl gotycki w sztuce znacznie różni się od poprzedniego.. Architektura romańska w Polsce kształtowała się pod wpływami niemieckimi i czeskimi.. Epoka.STYL ROMAŃSKI.. Powstał w obrębie oddziaływania tej kultury , mający związek z kulturą i cywilizacją starożytnego Rzymu Styl Gotycki - styl panujący w sztuce europejskiej od połowy XII do XV wieku , odznaczający się strzelistością kształtów , realizmem w .Porównaj styl romański i gotycki.. Cechy architektury romańskiej.. Jego ojczyzną były tereny południowej Francji oraz północnych Włoch.Strona Heleny Tomaszewskiejrzeźba, relikwiarz, Madonna z Krużlowej, katedra, ołtarz mariacki, styl gotycki, Bracia Limbourg, mandorla, filigran, sztuka romańska, Ratusz we Wrocławiu, pieta, Tablica Dziesięciorga Przykazań, Katedra Notre-Dame w Paryżu, sztuka gotycka, styl romański, Kościół Mariacki w Gdańsku, tympanon, witraż w katedrze Saint-Étienne w .Romańska sztuka, to określenie stylu panującego w sztuce od XI wieku.Rozwój stylu romańskiego miał miejsce do XII wieku, po czym zaczął być wypierany przez gotyk.Sztuka romańska jest pierwszym europejskim stylem w sztuce średniowiecznej..

Styl romański.

Który według Ciebie lepiej oddaje średniowieczne dążenie do świętości.. Romańskie twierdze posiadające grube mury i małe okna mogły z powodzeniem odpierać najazdy nieprzyjaciół.Prezentacja multimedialna o stylach: Romańskim.. Budynki w tym stylu są masywne, wykonane na planie prostych figur, o przeznaczeniu typowo obronnym.. Romańskie twierdze posiadające grube mury i małe okna mogły z powodzeniem odpierać najazdy nieprzyjaciół.. W tym czasie światło i przestrzeń odgrywały najważniejszą rolę.STYL GOTYCKI I ROMAŃSKI W ARCHITEKTURZE ŚREDNIOWIECZNEJ .. Pierwszy dzielił się na preromański i romański, natomiast gotyk na niedojrzały, dojrzały oraz późny.. Częściowo nawiązywał on do rzymskich rozwiązań konstrukcyjnych i estetycznych, stąd otrzymał nazwę stylu romańskiego.. Kościół romański.. Architektura romańska rozwijała się w X-XIII wieku w nowo powstających, samodzielnych krajach Europy.. Wyróżniały je grube mury i masywne wieże.. W cieniu romańskich i gotyckich katedr.. Ramy czasowe- XI-XIII wiek (umowne) Obszar występowania- Europa Zachodnia, później pozostała część Starego Kontynentu, oraz Bliski Wschód Nurt romański występuje tylko w sztukachPrezentacja multimedialna o stylach: Romańskim Gotyckim Styl romański Budynki w tym stylu są masywne, wykonane na planie prostych figur, o przeznaczeniu typowo obronnym.. Ramy czasowe średniowiecza.. Architektura romańska rozwijała się od X - XIII wieku .. Zabytki romańskie.. - Styl Gotycki, w którym możnaStyl romański i styl gotycki Styl romański-informacje ogólne.. 2) Małe okna bez szyb (czasem używano innego materiały, choćby pęcherzy zwierząt), 5) Funkcją stylu romańskiego była funkcja obronna.Styl romański i gotycki.. Zabytki romańskie.. STYL ROMAŃSKI PIĘKNO WEWNĘTRZNE JEST PIĘKNIEJSZE OD WSZELKIEJ OZDOBY ZEWNĘTRZNEJ Budowle w stylu romańskim wznoszone .Styl romański i gotycki..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt