Skąd wziął się zajączek wielkanocny

Pobierz

W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany "zajączek", popularny w Wielkopolsce i na Śląsku.. To one ofiarowały w prezencie jajka, bo kury na wiosnę znosiły ich dużo.Feb 23, 2022Mar 26, 2021Właśnie w tych rejonach Polski puszysty zajączek przynosi im na Wielkanoc prezenty.. Wiemy jedynie, że jest to świecka tradycja mające swe źródła w luterańskich Niemczech.. Głosi ona, że Eostre, chcąc uratować zranionego, znalezionego w śniegu ptaka, zmieniła go w zająca.. Samo zwierzę towarzyszyło pogańskiej bogini wiosny o imieniu Ostara, a w samym języku niemieckim Wielkanoc to "Ostern".Zająca możemy doszukać się w mitologii egipskiej.. 30.03.2018 .. To zając, później królik - kojarzyć miał się z tym co w życiu doczesnym jest przeciwwagą sacrum.. To świecki zwyczaj.. Bardziej chodziło o witalność, ocierającą się o .. Bogini Izylda przyczynia się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa.. Na Śląsk przedostał się w XIX wieku z Niemiec.. Jest wiele teorii pochodzenia zajączka wielkanocnego choć żadna nie posiada wiążących dowodów.. W wielu tradycyjnych wierzeniach obraz zająca odbiega od współczesnej sielankowej wizji szaraka.Prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i w przeszłości był związany z obrzędami wyrażającymi radość z odejścia zimy i nadejścia wiosny.. - W kulturze te dwa gatunki się ze sobą zlały, w naszym kraju to jednak zając jest symbolem Wielkanocy, królik uznawany jest za niego w krajach Europy Zachodniej - tłumaczy biolog..

Tutaj możemy szukać...Skąd się wziął zajączek Wielkanocny?

Nie zawsze tak było.. Zwyczaj zostawiania prezentów przez zająca dotarł do Polski w XIX wieku z Niemiec.. Rozniosła się po Europie i świecie wraz z niemieckimi osadnikami.Wielkanocny zajączek nie jest żadną tradycją religijną.. Skojarzenie zajączka z Wielką Nocą być może związane jest ze średniowieczną tradycją płacenia podatków w naturze, a także z nadejściem wiosny, którą zając zwiastuje pojawiając się w tym czasie na polach.Skąd się wziął zajączek wielkanocny?. W średniowieczu zwierzak był symbolem płodności, ale w wymiarze dość odległym od duchowości i tajemnicy poczęcia.. Zając, który kiedyś był ptakiem, nadal znosił jaja, które następnie malował i składał w darze swojej wybawicielce w dowód wdzięczności.Jul 9, 2021Apr 15, 2022Nie bez znaczenia może być też fakt, że kiedyś w Anglii tuż po świętach wielkanocnych rozpoczynał się sezon polowań na zające.. Gatunek rozprzestrzenił się w Europie podczas podbojów armii rzymskiej.. Zmartwychwstały mąż pojawia się pod postacią zająca.. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale przyszedł do nas z Niemiec.Zając wielkanocny w kulturze i religii Puszysty zajączek przynoszący na Wielkanoc dzieciom prezenty budzi pozytywne emocje i skojarzenia..

Apr 15, 2022Mar 3, 2021Zajączek wielkanocny ­- skąd się wziął?

Zając jest więc świeckim symbolem, który przyszedł na Śląsk z Niemiec w XIXw.. Chodzi o dawną staroniemiecką, pogańską boginię wiosny, której symbolem były właśnie zające.. 2019-04-21 15:00 Autor: Lesekreis/Wikimedia Commons Tradycja zajączka przynoszącego prezenty przewędrowała do Wielkopolski z Niemiec.Królik europejski pochodzi natomiast z Półwyspu Iberyjskiego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt