Opowiadanie o tułaczce odyseusza

Pobierz

Question from @Pokorato - Szkoła podstawowa - Polski"Odyseja", której autorstwo przypisuje się jednemu z najwybitniejszych starożytnych twórców greckich, Homerowi, opowiada o losach wybitnej jednostki - króla Itaki, Odyseusza, który w trakcie swej dziesięcioletniej tułaczki przeżywa wiele dramatycznych i fantastycznych przygód.. Stało się jednak inaczej i powrót ten trwał 10 lat.. Porzucając żonę i syna Telemacha obiecywał jak najszybciej powrócić.. Ojczyzna Odyseusza: a) spotkanie z Ateną i informacje o obecnej sytuacji w Itace, - Odyseusz uznawany za zmarłego, - zalotnicy Penelopy i jej podstęp; b) przemiana w żebraka, c) pomoc syna Telemacha i udział w turnieju o rękę Penelopy, - wygrana, - zabicie zalotników, d) powitanie żony, e) szczęśliwy pobyt w ojczyźnie.. Filmy.. Skawiński w swej determinacji przypomina postaci innych literackich wędrowców .Mit o Odyseuszu - streszczenie.. "Odyseja" Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi.. Jan Parandowski Tułaczka Odyseusza.. To historia powrotu sprytnego, mądrego, przebiegłego bohatera spod Troi do ukochanej ojczyzny Itaki, do wiernej żony Penelopy i syna Telemacha.. "Odyseja" opowiada o losach wybitnej jednostki - Odyseusza.. Trafili oni przypadkiem na wyspę Cyklopów, wśród których dominował syn Posejdona o imieniu Polifem..

Eol - król wiatrów, ojciec sześciu synów i sześciu córekPrzeczytaj mit o tułaczce Odyseusza.

Dodatkowo, specjalnie dla Was, udostępniamy udostępniamy opracowania przykładowych tematów esejów i rozprawek.Mit opowiada o podróży Odyseusza (syna Laertesa) statkiem do domu (do Itaki), po wojnie trojańskiej, zapoczątkowanej "odwiedzinami" w krainie Lotofagów.. Autor przestawił w dziele dziesięcioletnią tułaczkę bohatera, któremu gniew bogów uniemożliwiał rychły powrót do ojczyzny.. za pierwsza odpowiedz.Musi być tak ok 1,5str zwykłej kartki.. Reklama.Tułaczka Odyseusza czyli okrężną drogą do domu.. Odyseusz to władca Itaki, który przez długi czas wędruje, nie mogąc powrócić do domu.. Dzieło, powstałe w VIII wieku p.n.e, jest - obok "Iliady" - największym osiągnięciem .Tułaczka Odyseusza - quiz - Test.. Okradzenie Ismaros - miasta: a) atak, b) powrót na brzeg, c) zemsta Kokonów; 3.. Jeden tylko wiatr zostawił na wolności, zefir, który miał dąć w Ŝagle Odyseusza, kierując statki ku domowi.. Tym czasem lata mijały a wojna nadal trwała.. Dlatego też "Odyseja" jest opowieścią o tułaczce bohatera.Pewnie w szkole podstawowej czytałeś przygody Odyseusza a teraz możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat tej znakomitej książki.. Podróż na ziemię Cyklopów: a) wędrówka w głąb kraju, b) wejście do pieczary Polifema, c) przedstawienie się imieniem "Nikt", d) zjedzenie .Na Odyseję Homera składają się 24 księgi, opowiadające o tułaczce Odyseusza spod Troi do ojczyzny - Itaki..

1 ocena Najlepsza odp: 100% ...Opowieść o tułaczce, tęsknocie i poszukiwaniu własnego miejsca - H. Sienkiewicz ,,Latarnik".

Opuszczając Troję wojownik ten liczył, że najdalej po dwóch tygodniach powróci do Itaki.. Uwięził on .O to cho­dzi je­dy­nie, By na­przód wciąż iść śmia­ło, Bo za­wsze się do­cho­dzi Gdzie in­dziej, niż się chcia­ło.. Dla tych, którzy widzieli ten ląd, był przecudny, rosło tam dużo lotosów o tak wybornym smaku, że kiedy kilkoro z załogi Odysa spróbowało ziela, nie chcieli wracać do domu .Opowiada o tułaczce Odyseusza po wielkiej wygranej pod troją.. Po opuszczeniu Troi gwałtowna wichura rozdzieliła floty Agamemnona i Odyseusza, kierujące się w stronę Itaki.Opowiadanie Odyseusza o tym co przeżył.. Odyseusz był królem Itaki, mężem wiernej Penelopy, który z przymusu brał udział w wojnie trojańskiej.. Wraz z załogą, podczas zwiadów odkrywa grotę jednego z nich.20.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, treść utworu, szczegółowe omówienie najważniejszych postaci, a także głównych motywów literackich pojawiających się w utworze.. Rozdział : Od Kikonów do Cyklopów.. Tułaczka Odyseusza Jan Parandowski.. Gdy już wreszcie, po 10 latach wojna się skończyła był pewien, że najdalej za 2 tygodnie wróci do domu.Zaraz po podstępie z koniem i upadku Troi, bohater wyruszył w drogę powrotną do Itaki.. Odyseusz na początku podróży trafia na wyspę Cyklopów.. I życzę miłego wieczoru :).. Rozdział : Nierozwikłane ścieżki świata..

Akcja utworu zaczyna się w dziesiątym roku tułaczki Odyseusza i trwa 40 dni.Utwór opowiada o tułaczce Odyseusza po wojnie trojańskiej.

Tułaczka Odysa - streszczenie.. Głównym motywem Odysei są przygody powracającego z Troi do domu króla Itaki, Odyseusza, jednego z głównych bohaterów greckich w czasie wojny trojańskiej.. Stąd też tytuł utworu Homera.. a) Telemach b) Polifem c) Laertes 3) Kto udawał szaleńca, aby nie brać udziału w wojnie?. Atena zamienia Odyseusza w żebraka 21. turniej o rękę Penelopy 22.śmierć zalotników 23.powrót odyseusza do swojej postaci 24. penelopa wita męża po długiej tułaczce a).wspomnienie odyseusza z tułaczki 25. odyseusz wyrusza na kolejna tułaczkę 26.powrót odyseusza i osiedlenie się na stałe w Itace.Na jutro nauczę się opowiadać mi o tułaczce Odyseusza Prosze o streszczenie 2,3 zdania Plis na jutro!. Polifem - olbrzym, jeden z Cyklopów, miał jedno oko pośrodku czoła .. alison 2 odpowiedział(a) 16.04.2013 o 18:22: skopiowałaś od selly.jelly .. Musiał porzucić wszystko, co kochał i udać się na wojnę pod Troją.. Treść.. Gdy Troja padła Odyseusz szykował się do drogi.Opowiadanie o Tułaczce Odyseusza.. Zwróć uwagę na największe trudności, jakie musiał pokonać na drodze do domu.. Opuszczenie Troi; 2.. Drogowskaz.. W realizacji planu szybkiego powrotu przeszkodziła mu burza, która zmusiła podróżników do postoju i naprawy okrętu.. Skomentuj odpowiedź martyna_200011 odpowiedział(a) 13.02.2013 o 18:11: STRASZNIE TEGO DUŻO ..

Chciałabym coś krótkiego i sensownego za co dostanę dobrą ocenę.. Za najlepszą odpowiedź daje maksimum :)Streszczenie mitu o tułaczce Odyseusza.

Proszę potrzebuje to na jutro.Daje Naj !. Odyseusz mieszkał w rodzinnej Itace wraz z żoną Penelopą i niedawno urodzonym synkiem Telemachem.. Wędrówka ta jest pełna tak niezwykłych przygód, że aż trudno w nie uwierzyć.Dokładny plan wydarzeń wędrówki Odyseusza 1. selly.jelly odpowiedział(a) 22.04.2011 o 08:55 .Napisz opowiadanie o wybranej przygodzie Odyseusza.. Kiedy wybuchła wojna Odyseuszowi, synowi Laetresa piękna Penelopa właśnie urodziła syna.. 24 księgi.. I - IV - opowieść o wyprawie Telemacha (Telemachia) V - VIII - pobyt Odyseusza u Feaków.. Powrotu Odyseusza spod Troi nie da się porównać z powrotem żadnego innego bohatera.. 1) Jak miała na imię żona Odyseusza?. Kiedy wybuchła wojna, Odyseuszowi piękna Penelopa właśnie urodziła syna.Przygody Odyseusza, Jan Parandowski 3 skórzanym zamknął wszystkie złe wiatry i sam związał miech taśmą srebrną.. Kikonowie - szczep mieszkający u trackich wybrzeży, do których należało miasto Ismaros.. Przed panią mam opowiedzieć o wyprawie Odyseusza.. a) Artemida b) Penelopa c) Atena 2) Jak miał na imię syn Penelopy i Odyseusza?. Na kolejną lekcję przeczytaj mit o Orfeuszu i Eurydyce ze strony 175.Zadanie: proszę o streszczenie tułaczka odyseusza ale krótko pris Rozwiązanie:tułaczka odysa streszczenie mitu podczas gdy wybuchła wojna trojańska, jeden z jej uczestników, odyseusz doczekał się syna nie mógł on jednak zostać przy penelopie i dziecku, ponieważ jego obowiązkiem była obrona grecji zaraz po podstępie z koniem i upadku troi, bohater wyruszył w drogę powrotną .15.. Tułaczce Odyseusza w całości poświęcony jest epos .Bohaterowie Przygody Odyseusza .. Odyseusz - król Itaki, walczył pod Troją.. Dziesięć dni i dziesięć nocy Ŝeglowano w spokoju.. Autor tekstu jest nieznany, ale Jan Parandowski zebrał i ułożył przygody w odpowiedniej kolejności.. ,,Opowiadanie to osnute jest na wypadku rzeczywistym, o którym w swoim czasie pisał J. Horain w jednej ze swoich korespondencyj z Ameryki.".


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt